Question 1
1500
1580
1540
1432
Good Job!
Oops!
First Faulty chip=1600 \times \frac{21}{5}\times \frac{1}{100}=67.2 =67 Defective chip= 1600\times \frac{19}{3}\times \frac{1}{100}=101.33 =101 So total defective and faulty chips are 67+101=168 Therefore non defective and non-faulty chips are 1600-168=1432
Please login to submit your explanation
You can check your performance of this question after Login/Signup
Start
Question 2
\frac{74}{2450}
\frac{665}{2450}
\frac{73}{2450}
\frac{72}{2450}
(\frac{15}{30} + 7\frac{2}{7} of \frac{3}{7}) = \frac{1}{2} + \frac{153}{49} = \frac{355}{98} (5+ 3\frac{ 1}{3})= 5 +\frac{10}{3}=\frac{25}{3} \frac{\frac{355}{98}}{\frac{25}{3}}=\frac{1065}{ 2450} Mistake = \frac{1065}{2450} -\frac{400}{2450} = \frac{665}{2450}
Question 3
x =\frac{48}{10}
x =\frac{47}{10}
x =\frac{46}{10}
x =\frac{49}{10}
\frac{2x}{7} + \frac{4x}{3}+ 2\frac{2}{3} x =21 \frac{90x}{21}=21 x =\frac{49}{10} Correct answer: Option b
Question 4
\frac{-13}{5}
\frac{-16}{5}
\frac{-18}{5}
\frac{-14}{5}
\frac{( a^{2} – b^{2})}{( a +b )^{2}} = 4 \frac{(a+b)(a-b)}{ (a+b) (a+b) }=4 (a-b)=4(a+b) a=6 b =\frac{-18}{5}
Question 5
1.44
0.88
1.33
1.99
x=\frac{0.00199}{0.001}=1.99 Correct answer: Option d
Question 6
1
2
4
7
Since the number is greater than the number obtained on reversing the digits, so the ten's digit is greater than the unit's digit. Let ten's and unit's digits be 2x and x respectively. Then, (10 x 2x + x) - (10x + 2x) = 63 9x = 63 x = 7 Required difference = (2x + x) - (2x - x) = 2x = 14 Correct answer: Option d
Question 7
24
47
52
18
12 days 70 horses= total work done=12 x 70=840 48 days 30 horses= total work done= 48 x 30= 1440 Now see here that total work done must be the same but there is a difference. that difference corresponds to the increasing grass/day i.e. work done by grass work done by grass =1440-840 =600 (this work is done in (48-12=36 days). work done by grass per day =\frac{600}{36}=\frac{50}{3} now work done by grass in 12 days= (\frac{50}{3})\times 12=200 actual work = 840 -200 = 640 now work done by grass for 96 days = (\frac{50}{3})\times 96= 1600 total work required to be done = 640 + 1600 = 2240 Horse required = \frac{2240}{96} = 23.33=24 Correct answer: Option a
Question 8
3
5
(\frac{a}{b})^{x-2} = \frac{b}{a}^{x-4} (\frac{a}{b})^{x-2} = (\frac{a}{b})^-(x-4) x-2=-x +4 x=3
Question 9
6
14
25
x= \frac{19128}{3188} = 6
Question 10
30
-6
\frac{1}{\frac{3}{5}}\times 9 \times \frac{1}{\frac{5}{3}}\times 4 = \frac{3}{5}\times 2x x = 30 Correct answer: Option a
Please login to report
Login/Signup
Personalized Analytics only Availble for Logged in users
Analytics below shows your performance in various Mocks on PrepInsta
Your average Analytics for this Quiz
Rank
-
Percentile
0%
Completed
0/0
Accuracy
March 25, 2021
Login/Signup to comment
Login/Signup to comment